HAC İBADETİNDE TAKİP EDİLEN YOL

DÜNYANIN NERESİNDE OLURSANIZ OLUN, HACCA GİTMEK İÇİN TAKİP EDİLMESİ GEREKEN BAZI KURAL VE UYGULAMALAR VARDIR. SUUDİ ARABİSTAN’IN BÜTÜN ÜLKELERE UYGULADIĞI BİR PROSEDÜR VARDIR. ÜLKELER BUNA GÖRE DE KENDİ VATANDAŞLARININ HAC İŞLEMLERİNİ ORGANİZE EDERLER.

 SUUDİ ARABİSTAN’IN TÜRKİYE’YE VERMİŞ OLDUĞU BİR KONTENJAN VARDIR. BU KONTENJAN DA ÜLKE NÜFUSUNA GÖRE VERİLMEKTEDİR.

 TÜRKİYE’DE HAC ORGANİZASYONU DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ KONTROL VE DENETİMİ ALTINDA YAPILMAKTADIR. SUUDİ ARABİSTAN’IN TÜRKİYE’YE TANIDIĞI KONTENJANIN % 60’NI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI VE % 40’NI İSE YİNE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ YETKİ VERDİĞİ TÜRSAB’A BAĞLI A GRUBU SEYAHAT ACENTELERİ ORGANİZE ETMEKTEDİRLER.

 HACCA GİTMEK İSTEYEN HACI ADAYLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA BAĞLI MÜFTÜLÜKLERE MÜRACAAT İLE BAŞLAMAKTADIR. MÜRACAAT VE SONRASINDA TAKİP EDİLEN YÖNTEMLER (KURALARIN ÇEKİLMESİ, KESİN KAYIT VE MÜRACAAT MERKEZLERİ, YETKİLİ ACENTELER…) İLETİŞİM ARAÇLARIYLA (TV – RADYO- GAZETE HABERLERİ…) KAMUOYUNA DUYURULMAKTADIR.

 HAC ORGANİZASYONLARININ FARKLI KATEGORİLERİ VE FİYATLANDIRMASI VARDIR. FİYATLAR VE ORGANİZASYON KRİTERLERİ “BAKANLIKLAR ARASI HAC-UMRE KURULU” TARAFINDAN BELİRLENMEKTEDİR.

 KESİN KAYIT İŞLEMLERİNİ TAMAMLAYAN HACI ADAYLARI ORGANİZASYONUNA KAYDOLDUĞU ACENTE VEYA MÜFTÜLÜKLERDEN HAC SEYAHAT PROGRAMI HAKKINDA BİLGİ ALABİLMEKTEDİR.